Zwalniacz z kostki lodu

  • 4 kwietnia 2012

Poniżej przedstawię zwalniacz, którego działanie oparte jest na wykorzystaniu topniejącej kostki lodu.

W prezentowanym przypadku chcę,  aby zwalniacz sprawił, że po pewnym czasie uzyskam dostęp do noża, który pozwoli mi przeciąć krępujące rękę więzy.
Ponieważ nóż jest ciężki, a ja nie chcę/nie mogę  użyć znacznej ilości kostek lodu, to tu pokonam ten problem wykorzystując mechanizm dźwigni.

Podwieszam na lince drążek, na jednym jego końcu mocuję nóż, a na drugim przywiązuję oplecioną linką kostkę lodu.  Tą kostkę umieszczam w kubku, aby woda z topiącej się kostki niczego nie pomoczyła. Mogę zastosować pojedynczą kostkę oplecioną linką – zwolnienie nastąpi gdy topniejąca kostka wysunie się z oplotów, mogę wykorzystać dwie zespolone ze sobą kostki – zwolnienie nastąpi gdy stopi się ich połączenie. Mogę wykorzystać garść kostek zawiniętych w tkaninę – zwolnienie nastąpi gdy kostki stopią się do tego stopnia, że waga pozostałych w zawiniątku kostek nie wystarczy do utrzymania dźwigni w równowadze.

         

Ustawiam teraz całość konstrukcji tak, aby wiszący na jednym końcu dźwigni nóż był poza zasięgiem palców, a po przechyleniu dźwigni stał się dostępny. Reguluję wzajemne położenie elementów przesuwając miejsce przywiązania linek wzdłuż drążka, a dodatkowo mogę wyregulować długość linek, na których wisi nóż lub kostka lodu, poprzez nawinięcie linki na koniec drążka.

Gdy lód stopi się na tyle, że kostka wysunie się z oplotów, lub waga nieroztopionego lodu będzie mniejsza od potrzebnej do utrzymania dźwigni w równowadze, nóż znajdzie się w zasięgu ręki i można będzie przeciąć linę.

    

Działanie zwalniacza przedstawia poniższy film:

 

You must be logged in to post a comment.