Jiai shibari

  • 25 października 2012

Wiązanie Jiai shibari (w dosłownym tłumaczeniu – jiai oznacza miłość własną, egoizm i w współczesnej japońszczyźnie jest rzadko spotykanym określeniem) jest wiązaniem, które nie często pojawia się w publikacjach. Przeszukując zasoby Internetu znalazłem tylko dwie fotografie źródłowe tego wiązania (oczywiście nie twierdzę, że znalazłem je wszystkie).

     

Poniżej zamieszczamy instruktaż wykonania wiązania Jiai shibari.
Jest to jedna z możliwych wersji i dobór szczegółów wykonania jest sprawą inwencji wykonawców.

Rozpoczynam od ułożenia rąk w pozycji zbliżonej do końcowej. Jest to istotne, aby już na tym etapie ramiona zostały tak ułożone, gdyż pozwoli to na układanie kolejnych oplotów we właściwym miejscu i pod właściwym naprężeniem.

Tworzę wokół ramion i tułowia oploty przypominające swą konstrukcję klasyczne takate kote. Zaczynam od górnego oplotu ramion.

Wykonuję cinch

To samo po drugiej stronie tułowia

Wykonuję dolny oplot ramion

Na dolnym oplocie również wykonuję cinch’e

Uzyskaną „ramę” zamykam węzłem na plecach

Układam ramiona w końcowej pozycji i oplatam nadgarstki.

Prowadząc linę od dolnego oplotu tułowia zaczynam oplot palców. Tu przyjąłem metodę owijania liny wokół każdego palca raz układając linę od góry, a raz od dołu.

Na koniec oplatam kciuk, łączę z górnym oplotem ramion i naciągam linę w kierunku łokcia, tak aby uniemożliwić jej zsunięcie się z kciuka i pozostałych palców

    

W ten sam sposób oplatam drugą dłoń

    

Ponieważ pozostał mi pewien zapas długości liny wykorzystuję go do wykonania elementów ozdobnych i równocześnie dodatkowo zaciskających całość wiązania

Wykonanie wiązania Jiai shibari przedstawia poniższy film:

 

You must be logged in to post a comment.