Niezaciskająca się pętla jest bardzo często występującym elementem więzów tradycyjnego japońskiego shibari.
Istnieje wiele sposobów wykonania takiej pętli. Różnią się wyglądem, czasem swoimi właściwościami jak na przykład trwałość, wytrzymałość (patrz wątek dyskusji o obciążeniach podstawowych pętli).
Sposób wykonania takiej pętli zamykanej węzłem łańcuchowym zaprezentował jeden z praktyków shibari – BenHart z Toronto, Kanada.
Tu link do jego filmu przedstawiającego wykonanie tej pętli i kolejny do jego bardzo ciekawej strony: BEN HART TIES PEOPLE UP
Poniżej przedstawiam nasze wykonanie samej pętli oraz sposoby jej wykorzystania do utworzenia przekładni linowej (talii) oraz możliwość wykonania talii samohamownej.
Ten element można wykorzystać przy podwieszeniach do precyzyjnego i wielokrotnego pozycjonowania unoszonego fragmentu ciała.
Samohamowny węzeł jest wytrzymały i można go obciążać znacznymi siłami (szczególnie na linach jutowych) jednak trzeba pamiętać, że jego całkowity demontaż wymaga poluzowania lin tworzących stropy.
Można to uzyskać albo przez opuszczenie ciężaru na podłoże, albo poprzez uniesienie ( np. podwieszonej stopy ), ale bez takiego poluzowania węzeł będzie bardzo trudny do całkowitego rozwiązania.
Stąd polecam to rozwiązanie do unoszenia nóg lub rąk, ale nie do podstawowej liny unoszącej podwieszone ciało.
Zawsze też warto po uniesieniu podnoszonego elementu na pożądaną wysokość zabezpieczyć samohamowny węzeł dodatkowym oplotem.
Zamieszczony poniżej film przedstawia sposób wykonania pętli i samohamownej talii:
You must be logged in to post a comment.