Kata ashi sakasa tsuri (dosłownie: podstawowe, odwrotne podwieszenie za stopę) – termin ten określa podwieszenie w którym ciało zwisa głową w dół, podwieszone za jedną nogę, a w zasadzie za stopę.
Ortodoksyjne podejście uznaje za podwieszenia zasługujące na tą nazwę tylko takie podwieszenia, gdzie jest tylko jedna lina nośna, lina ta jest zamocowana tylko w jednym miejscu – przy kostce – i nie stosuje się żadnych podkładek (butów, skarpetek, itp.) w miejscu gdzie lina nośna jest przymocowana do nogi.
Wykonanie tego podwieszenia wg powyższych zasad jest bardzo trudne.
Lina oplatająca nogę sprawia znaczny ból, jej niefortunne ułożenie może spowodować obtarcia, zagniecenia, miejscowe zmiażdżenia tkanki, dotkliwy ból.
Obciążenie jednej nogi ciężarem całego ciała i zawiśnięcie głową w dół też wymaga pewnej odporności.
Kolejnym utrudnieniem jest zastosowanie tylko jednej liny do zawieszenia ciała – nie ma tu miejsca na najmniejszy błąd, urwanie się liny, zaczepu lub rozwiązanie się węzła. Upadek z takiej pozycji, nawet z niewielkiej wysokości, może być katastrofalny w skutkach.
Różne sposoby ułożenia związanych rąk też mogą wpływać na skutki upadku – ramiona wykręcone do tyłu utrudniają schowanie głowy w chwili zderzenia z podłożem. Z tego też powodu bezpieczniej jest najpierw unieść podwieszaną osobę, a potem krępować jej ręce, oraz opuszczać podwieszoną osobę po uprzednim rozwiązaniu więzów na rękach.
Oczywiście trudności te wzrastają radykalnie wraz z każdym kilogramem wagi zawieszonej osoby.
Trzeba też pamiętać o zaplanowaniu i przygotowaniu szybkiego i sprawnego przebiegu opuszczania podwieszonej osoby. Jest to w tym przypadku szczególnie istotne ze względu na bardzo szybko postępujące wyczerpanie. Ma na to wpływ min. pozycja głową w dół, narastające odczuwanie bólu.
Można stosować różne sposoby uniesienia podwieszanego ciała:
– przekręcenie głową w dół przy pomocy „obrotnicy”
– samodzielne uniesienie się osoby podwieszanej
– zastosowanie urządzeń takich jak wielokrążek, wciągarka, itp.
Poniżej prezentujemy na kolejnych filmach wykonanie kata ashi sakasa tsuri przy zastosowaniu trzech różnych rozwiązań mocowania liny nośnej do stopy:
Film I – kata ashi sakasa tsuri z ciasną opaską
Film II – kata ashi sakasa tsuri z luźną opaską
Film III – kata ashi sakasa tsuri z choinkową opaską
You must be logged in to post a comment.