Dzięki uprzejmości Yukinaga Max przedstawiamy niżej wiązanie o nazwie Tengu shibari .
A na zakończenie artykułu film przedstawiający wiązanie o nazwie Chicken wings shibari i kolejny z jeszcze jedną wersją tengu shibari.
Nazwa Tengu shibari pochodzi od imienia jednego z demonów japońskiej mitologii – Demona Tengu. Jedno z jego wcieleń to człowiek ze skrzydłami.
W wiązaniu tym ramiona ułożone są w takiej pozycji, że przypominają nieco ptasie skrzydła:
Yukinga Max podaje za Miura Takumi Sansei, że ten sposób wiązania przypisany był w dawnej Japonii do sytuacji gdy związanych tak więźniów transportowano łodzią, a więzy miały uniemożliwić im ucieczkę wpław.
Poniżej film przedstawiający wykonanie Tengu shibari wg zasad Osada Ryu.
Demonstrują Tina & Max Yukinaga z Kopenhagi.
Tina i Max Yukinaga prowadzą w Kopenhadze, w należącym do nich dojo shibari, zajęcia w ramach Osada Ryu.
Są jedynymi (poza Honbu – siedzibą macierzystą Osada Ryu) licencjonowanymi nauczycielami tej szkoły shibari, Yukinaga Max posiada stopień mistrzowski – Shodan (1’Dan).
Od 2012 r posiada też uprawnienia do nauczania shibari wg zasad Yokimura Ryu.
Tutaj link ich do strony internetowej: http://copenhagenshibaridojo.dk/en
Poniżej przedstawiamy dwie nasze wersje wykonania Tengu shibari:
Wykonując to związanie należy pamiętać, że nie należy ono do łatwych. Jest wymagające zarówno dla osoby wiązanej ze względu na nienaturalną pozycję ramion, jak i trudne jest dla osoby wiążącej, która musi starannie wyważyć stopień naciągnięcia lin, odwiedzenia ramion do tyłu i siły nacisku lin w zgięciu łokcia.
Należy też zwrócić uwagę, aby liny opasujące nadgarstki były ułożone parę centymetrów poniżej miejsca gdzie zaczyna się nadgarstek. Pozwala to zmniejszyć ryzyko nacisku na przebiegające w tym miejscu nerwy.
I jeszcze jedna wersja wykonania tengu shibari, tym razem tengu hishi shibari – hishi to nazwa romboidalnego wzoru ułożenia lin.
A poniżej nieco inna wersja tego wiązania – tutaj pod nazwą Chicken wings shibari
You must be logged in to post a comment.