Podwieszenie aomuke tsuri (czyli twarzą do góry) jest jednym z podstawowych podwieszeń i jednym z najmniej dolegliwych. Można powiedzieć, że jest jednym z najprostszych.
Poniżej zamieszczam opis wykonania tego podwieszenia i dwa filmy ilustrujące jego wykonanie w nieco różnych wersjach
Rozpoczynam od wykonania oplotów tułowia. W tym przypadku wybrałem jedną z form takate kote.
Zaczynam od oplotów samego tułowia (bez ramion) tuż poniżej biustu. Zazwyczaj w spotykanych wersjach takate kote oplot obejmuje i tułów i ramiona. Tutaj proponuję wersję gdzie są osobne oploty tułowia i osobne ramion, a jedynie połączone ze sobą. Chroni to ramiona w miejscach gdzie liny ułożone są w strefie przebiegu nerwów przed silnym naciskiem oplotów po podwieszeniu ciała.
Teraz oplot ramion i tułowia na linii tuż ponad biustem
Cinch’e (kannuki) po obu stronach tułowia na górnym oplocie
Kończę ten etap węzłem na środku pleców
Kolejną linę dołączam do dolnego oplotu
I wykonuję oploty łączące ramię z oplotem tułowia, najpierw na jednym , apotem na drugim ramieniu
Oplatam nadgarstki wiążąc je ze sobą
Linę, która będzie stropem unoszącym tułów przeciągam z przodu pod oplotami tworząc element nazywany odwróconym Y. To rozwiązanie zapewni równomierne obciążenie dolnego i górnego oplotu.
Prowadzę strop na zaczep i z powrotem na pętlę tworzącą przekładnie linową
Naciągam lekko strop i prowadzę linę znów na zaczep, gdzie wykonuję węzeł kończący mocowanie stropu. Tym razem metodą półsztyków
Oplatam biodra wokół pasa i przeciągając liny pomiędzy nogami, tworzę coś na kształt spadochroniarskiego siodełka
Wykonuję na wysokości pępka węzeł z pętlą do przekładni linowej i prowadzę strop bioder na zaczep, potem do dołu na pętlę przekładni linowej
Jedną ręką unoszę biodra, drugą naciągam strop bioder i unoszę ciało do pozycji poziomej
Następnie wykonuję niezaciskające się opaski na nogach powyżej kolan i unoszę kolana linami do góry
Zakładam niezaciskającą się opaskę na nodze na wysokości kostki, przeciągam linę pod oplotem tułowia i dociągam linami stopę do bioder. Najpierw w jednej, a potem po drugiej stronie.
Pozycja jest stosunkowo wygodna, dolegliwą może się okazać koinieczność utrzymywania głowy w nienaturalnej pozycji. Możemy temu zaradzić stosując dodatkową linę podtrzymującą głowę
Przy rozwiązaniu, jak zwykle staram się zmniejszyć dolegliwość i uniknąć sprawiania nadmiernego bólu. W tym celu jednocześnie opuszczam strop bioder i oba stropy unoszące kolana. Aby to wykonać usuwam najpierw więzy dociągające stopy do bioder. Przygotowuję do poluzowania stropy kolan, pozostawiając je w pozycji przy pomocy prowizorycznego węzła.
Gdy przygotuję do poluzowania strop bioder, biorę do jednej dłoni odsupłane wcześniej wszystkie trzy stropy (bioder i obu kolan), drugą ręką podtrzymuję biodra i potem jednocześnie zwalniam stropy, opuszczam nogi i biodra, pomagam przez chwilę w odzyskaniu równowagi.
Całość wiązania przedstawia poniższy film:
I jeszcze inny film pokazujący to podwieszenie:
You must be logged in to post a comment.